Wycieczka klasy IV

Czerwiec 5, 2017

Dnia 5 czerwca 2017 r. uczniowie klasy czwartej pojechali na wycieczkę, która obejmowała trasę: Karłów – SZCZELINIEC WIELKI – Wambierzyce – Polanica Zdrój. Wycieczka została zorganizowana przez Biuro Usług Turystycznych „OTTOKAR” z Ząbkowic Śląskich.

W trasę wyruszyliśmy wygodnym autokarem około ósmej rano pod opieką wychowawcy i rodziców. W czasie podróży słuchaliśmy ciekawych opowieści pani przewodnik oraz śpiewaliśmy. Dzięki pięknej pogodzie już w czasie jazdy autobusem podziwialiśmy wspaniałe krajobrazy Sudetów.

Do skalnej krainy dotarliśmy zadrzewioną Drogą Stu Zakrętów. Pierwszym punktem programu wycieczki było pokonanie wykutych w skałach około 665 schodów i zdobycie Szczelińca, który jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Podczas wspinaczki oglądaliśmy olbrzymie głazy w kształcie małpiej głowy, wielbłąda, kwoki, słonia, mamuta i wiele innych ciekawych formacji oraz szczelin między wysokimi blokami skalnymi dającymi przyjemny cień i chłód podczas tego upalnego dnia. Na szczycie jedliśmy pyszne lody oraz piliśmy gorącą czekoladę z bitą śmietaną. Kupowaliśmy również pamiątki. Po krótkim odpoczynku podziwialiśmy z tarasów widokowych przepiękne rozległe panoramy Sudetów. Następnie przeszliśmy przez Labirynt Skalny, w którym zachwycaliśmy się różnymi fantastycznie uformowanymi głazami, głębokimi wąwozami i korytarzami, wąskimi przejściami skalnymi, zalegającym śniegiem oraz słuchaliśmy ciekawych legend i historii związanych ze Szczelińcem, które opowiadała pani przewodnik. Po zejściu ze szlaku mieliśmy trochę czasu na odpoczynek i kupienie pamiątek, po czym pojechaliśmy do Wambierzyc i zwiedziliśmy piękne Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Następnie mieliśmy ognisko w Skansenie U Sołtysa. Jak zjedliśmy smaczne kiełbaski i chlebek opieczony na ognisku, to pani przewodnik pokazała nam eksponaty zgromadzone w Skansenie oraz mini-ZOO. Byliśmy zaskoczeni olbrzymią ilością zgromadzonych różnych „staroci”: drobnego sprzętu domowego, wyposażenia wnętrz izb mieszkalnych, maszyn i narzędzi rolniczych, sprzętu pszczelarskiego, rowerów, minerałów. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądały kiedyś miejsca pracy wiejskich rzemieślników, takie jak kuźnia, stolarnia, warsztat szewski. Z niedowierzeniem dotykaliśmy pnia skamieniałego drzewa sprzed 300 mln lat. Z dużym zaciekawieniem patrzyliśmy na poroża jeleni, saren i innych zwierząt oraz eksponaty zgromadzone w kąciku archeologicznym. Zachwycaliśmy się strumykiem oraz zagrodami ze zwierzętami i ptactwem. Pełni wrażeń udaliśmy się do Polanicy Zdroju, gdzie spacerowaliśmy po pięknym Parku Zdrojowym, piliśmy smaczną wodę źródlaną, podziwialiśmy ciekawe fontanny, jedliśmy lody, gofry i inne przekąski.

W drodze powrotnej byliśmy trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i radośni. Wycieczka zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci.

Julia Nowakowska, uczennica klasy IV
pod opieką Alicji Walerian

Rodzinna FiestaPiesza wycieczka do Paczkowa
Najnowsze:
Kalendarz:
Lipiec 2018
P W Ś C P S N
« Cze    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031