Wycieczka do Wrocławia

Marzec 31, 2019

W marcu uczniowie klas IV-VIII pod opieką pań: Małgorzaty Wrońskiej, Alicji Walerian, Teresy Gembary i Alicji Nowakowskiej uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Pierwszym  punktem programu wycieczki było zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Podczas 30-minutowego seansu oglądaliśmy z platformy widokowej niezwykły obraz Bitwy pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Otoczeni przez obraz, wsłuchani w historię powstania tego niezwykłego dzieła oraz opowiadanie o przebiegu przedstawionego na nim wydarzenia mieliśmy wrażenie, jakbyśmy bitwę oglądali z bliska w trakcie jej trwania. Obraz i jego historia  – wywarło to na nas ogromne wrażenie.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim, gdzie mieliśmy niezwykłą okazję zasiąść w fotelach na sali obrad Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i poczuć się jak prawomocnie wybrani przedstawiciele gmin i powiatów naszego województwa. Po bardzo ciekawej prezentacji i krótkim wykładzie na temat województwa dolnośląskiego oraz organów i pracy sejmiku Dolnego Śląska przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego przeprowadził wśród uczestników spotkania krótki konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym oraz możliwościach i zasadach aktywnego uczestniczenia w życiu publicznym. Zwycięzcami konkursu zostali Bartłomiej Zienkiewicz z klasy IV b i Wiktoria Sarzyńska z klasy VII, co było dużym sukcesem, ponieważ w tej niezwykłej lekcji wiedzy o administracji rządowej i samorządowej uczestniczyli również starsi uczniowie z wrocławskich szkół.  Po prezentacji i wykładzie zwiedziliśmy  budynek urzędu, zapoznaliśmy się z herbem Wrocławia i zobaczyliśmy insygnia władzy marszałka dolnośląskiego.

Ostatnią atrakcją tego wyjazdu było pójście do kina i na posiłek. Wszyscy szczęśliwi i pełni wrażeń  wrócili do szkoły.

Wiktoria Sarzyńska

Konkurs historyczny „Moja duża i mała Ojczyzna”Konkurs Trzymaj Formę klas V -VI