WIZYTA KLASY IVA W APTECE ,,ZDROWIE’’

Na początku stycznia klasa IV A wybrała się z wizytą do apteki ,,Zdrowie’’, aby bliżej zapoznać się z tak ważnym i odpowiedzialnym zawodem farmaceuty. Uczniowie podczas wizyty mieli okazję zobaczyć wnętrze apteki z bliska. Okazało się, że od środka apteka kryje wiele fascynujących miejsc  i rzeczy. Pan farmaceuta pokazywał nam na półkach poukładane różne krople, syropy, tabletki oraz witaminy, które pomagają  w walce z chorobą. Opowiedział również, że praca farmaceuty polega także na wykonywaniu leków na zamówienie, według specjalnych receptur. W aptece znajduje się takie specjalne pomieszczenie zwane recepturką. Zobaczyliśmy, w jaki sposób są poukładane leki wydawane na receptę i okazało się, że bez znajomości alfabetu znalezienie niektórych byłoby bardzo trudne. Dowiedzieliśmy się także jak lekarstwa należy przechowywać i co z nimi robić, gdy są przeterminowane. Podczas rozmowy pan farmaceuta przypomniał, że pod żadnym pozorem nie można bawić się lekarstwami oraz, że lekarstwa możemy brać tylko pod czujnym okiem osoby dorosłej. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pana farmaceuty, który odpowiadał na nurtujące ich pytania, było ich wiele.

Następnie zostaliśmy zaproszeni do biura właściciela apteki, pana Władysława Zapotocznego, gdzie mogliśmy jeszcze dogłębniej porozmawiać o zawodzie farmaceuty  z panią tam pracującą. Wyjaśniła nam jaką szkołę należy skończyć, aby zostać farmaceutą, oraz jak odpowiedzialna i ważna jest to praca. Doszliśmy do wniosków, że trzeba się dużo i pilnie uczyć, znać język łaciński, który przydatny jest w odczytywaniu recept. Potem należy odbyć wiele praktyk, już w aptece, wydając leki w obecności farmaceuty z dużym doświadczeniem. Okazuje się,  że jest to nie takie łatwe zadanie, ale jak najbardziej do wykonania. Na koniec pobytu w aptece zrobiliśmy sobie kilka pamiątkowych zdjęć oraz otrzymaliśmy miłe niespodzianki- pyszne, kolorowe witaminki.

Serdecznie dziękujemy właścicielom apteki  „Zdrowie”, państwu Zapotocznym, oraz  pracownikom za poświęcony czas i wprowadzenie w tajniki ważnej i odpowiedzialnej pracy farmaceuty.

Dziękujemy 🙂 !

Narty DzieciomLekcja zawodoznawcza w firmie BEN-AUTO, Elektronika Pojazdowa, Montaż Instalacji LPG w Kamieńcu Ząbkowickim